1. Tegoroczny Karnawał dobiega końca. Dzisiejsza, ósma niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, który stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. Od dzisiaj rozpoczyna się w Polskim kościele tydzień modlitw o trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. W naszej Archidiecezji od jutra rozpoczyna się także okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, który będzie trwał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczęcie Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, które ma nas powoli wyciszyć i dopomóc wejść w atmosferę Wielkiego Postu. O godz. 13.oo wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do Mszy o godz. 16.oo. Dzisiaj zapraszam na czuwanie szczególnie parafian z Kurdwanowa i Zbydniowic. O godz. 15.40 na zakończenie adoracji Nieszpory Eucharystyczne, a o godz. 16.oo Msza święta.

2. Kalendarz liturgiczny na bieżący tydzień:

W poniedziałek i wtorek dalszy ciąg Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego. Czuwanie adoracyjne rozpocznie się o godz. 15.oo, a zakończy Mszą św. o godz. 18.oo. Szczegółowy program Nabożeństwa umieszczony jest na tablicy ogłoszeń. Na poniedziałek zapraszam parafian z Wrząsowic, a na wtorek parafian z Wróblowic.
W liturgii tego tygodnia, we wtorek, 4 marca, będziemy obchodzić święto św. Kazimierza królewicza, który był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Żywo interesował się sprawami publicznymi, a ojciec upatrywał w nim swego następcę i wdrażał go powoli do współrządzenia. Niestety, w wieku 26 lat zmarł na gruźlicę. Jego kult szybko rozszerzył się na terenach Rzeczypospolitej.
W najbliższą środę, 5 marca, rozpoczniemy okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli Wielki Post. Msze Święte w tym dniu o godzinie 7.oo; 10.oo; 16.oo i 18.oo. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. W tym roku, w środę popielcową Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie w imieniu Ojca Świętego, prosi nas o podjęcie i ofiarowanie postu ścisłego w intencji chrześcijan, którzy cierpią w Republice Środkowoafrykańskiej i na całym świecie. Trudna sytuacja milionów chrześcijan spowodowana prześladowaniami, terroryzmem i wojną, sprawia, że pozbawieni są wszystkiego, co potrzebne do życia. Nie bójmy się dać naszym Braciom i Siostrom jałmużnę postu. „Jałmużnę, która musi boleć” – jak uczy Papież Franciszek, ponieważ staje się ofiarą miłości. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na ten cel.
Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post. Post polegający na wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ścisły czyli ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
w każdy piątek w naszym kościele z Chrystusem i Jego bolejącą Matką będziemy przemierzali Drogę Krzyżową:
- po Mszy o godz. 7.oo z dorosłymi, którzy dysponują czasem do południa;
- o godz. 16.oo z dziećmi,
- o godz. 17.30 z dorosłymi, po drodze krzyżowej Msza święta.
- o godz. 19.oo z młodzieżą, zapraszamy Gimnazjalistów

a w każdą niedzielę będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali o godzinie 15.15.
Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa: dzieci, młodzież i dorosłych!
Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych będą w dniach od 21 III do 23 III (piątek, sobota niedziela). Przewodniczył będzie naszym rekolekcjom ks. prof. Henryk Sławiński pracujący na UPJPII w Krakowie. Natomiast uczniowie ze szkoły podstawowej i uczniowie z Gimnazjum będą uczestniczyć w rekolekcjach w dniach od 27 III do 29 marca (czwartek, piątek i sobota).
Msza święta w dni powszednie o godz. 7.oo i 18.oo.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Z tej okazji będziemy się modlić również o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii. Adoracja w tej intencji w naszym kościele będzie trwała od godz. 17.oo. W tym tygodniu przypada także pierwszy piątek miesiąca. W tym dniu pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie we środę, czwartek i sobotę – od 17.oo do 18.oo.
Inne Nabożeństwa w naszym kościele w tym tygodniu:

- Nabożeństwo czterdziesto godzinne w poniedziałek i wtorek od 15.oo do 18.oo
- Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o;
- Nowenna do Przemienia Pańskiego we czwartek o 17.4o;
- Koronka do Bożego Miłosierdzia w piątek połączona z nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

Spowiedź święta codziennie przed Mszą św. – wieczorem od poniedziałku do środy od 17oo do 18.oo, we czwartek i piątek od 16.3o do 18.oo.
Odwiedziny chorych z komunią świętą w piątek od godz. 8.30.

3. Nasza wiara ma się opierać nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. Pogłębieniu tego tematu służyć może również lektura katolickiej prasy czy książek o tematyce religijnej. Chciejmy po nie sięgać systematycznie, by móc roztropnie, ale też pewnie odpowiadać na pytania innych osób dotyczące naszej wiary. Zachęcam do lektury czasopism:
Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Wychowawcy; Cuda i Łaski; miesięcznika List i dwumiesięcznika Miłujcie się, a dla dzieci: Małego Gościa i Dominika,

4. Bóg zapłać składam za ofiary złożone indywidualnie na potrzeby parafii parafianom: z Wróblowic z ul. Gościnnej; i za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

5. W ostatnim tygodniu z naszej parafii odeszły do Domu Ojca jedna z najstarszych parafianek Józefa Szymska z Wrząsowic która dzisiaj skończyłaby 102 lata i Maria Jałocha z Ochojna, która przeżyła 93 lata. Dobry Jezu, a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie. Pogrzeb Józefy Szymskiej jutro o 15.oo, a Marii Jałocha we wtorek także o 15.oo.

Intencje Mszalne na Tydzień
od 2.03. – 9.03. 2014

8 Niedziela Zwykła – 2.03

8.oo - o zdrowie i błogosławieństwo dla członkiń róży Syrek
8.oo - ++ Antoniego i Wiktorię Malikiewicz
10.oo - ++ Anielę i Stanisława Pabian oraz Stanisławę i Leona Kurleto, a także Adama Pabiana
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
16.oo - + Pawła Nogiecia ( od kolegów z drużyny Zielonka Gamar)
________________________________________
Poniedziałek – 3.03 ()

7.oo - + Adama Dziedzica (od rodzin Gawor i Stryszawskich)
7.oo - + Tadeusza Wronę (od ciotki z mężem)
18.oo - + Janinę Woźniak-Heine ( od róży św. Faustyny)
________________________________________
Wtorek – 4.03 (św. Kazimierz)

7.oo - + Kazimierza Kozę ( )
7.oo - w pewnej intencji ( )
18.oo - + Kazimierza Jałochę ( od c. Anety z rodziną)
________________________________________
Środa – 5.03 ( Środa Popielcowa)

7.oo - + Halinę Wrona ( od rodziny Przetockich)
10.oo - + Zuzannę Staśko ( od Bronisława z rodziną)
16.oo - + Sławomirę Wątor ( od rodzin Karskich i Góra)
18.oo - ++ Józefa i Annę Surówka
________________________________________
Czwartek – 6.03 ( )

7.oo - + Andrzeja Mikołajek (od Anny i Zbigniewa Kicka z rodziną)
7.oo - + Stefana Mączeńskiego ( od sąsiadów z ul. Krzyżańskiego)
18.oo - + Sławomira Jałochę (od brata Edwarda z rodziną)
________________________________________
Piątek – 7.03 ( )

7.oo - + Pawła Nogiecia (od rodziny Panuś z Zawady)
7.oo - + Józefa Ciubę w 1 rocznicę ++ ( )
18.oo - + Władysława Czorta w 6 rocznicę ++
________________________________________
Sobota – 8.03 ( )

7.oo - + Andrzeja Muchę ( od brata z rodziną)
7.oo - + Bolesława Bobka
18.oo - ++ Józefa Wadowskiego w 30 rocznicę ++ i jego rodziców: Piotra i Agatę
________________________________________
1 Niedziela Wielkiego Postu – 9.03

8.oo - ++ Danutę i Antoniego Góra ( od rodziny Waśniowskich)
10.oo - ++ Józefę i Stanisława Urbanik oraz Kazimierza Urbanika
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Janinę Szczechowicz ( od Wilczyńskich)
16.oo - ++ Elżbietę i Stanisława Malec ( )