1. Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Zwłaszcza w pierwszej części tego okresu, tj. do piątej niedzieli Wielkiego Postu, jesteśmy zachęcani do tego, by szczególnie skupić się na nawróceniu, zmianie naszego postępowania. Każdy z nas ma jakieś dziedziny swojego życia, które wymagają uporządkowania, zmiany zwyczajów czy nawyków. Może to dotyczyć ilości spożywanych pokarmów, ale też wynoszenia się nad innych, łakomstwa w sferze duchowej, pragnienia bycia lepszym, doskonalszym itp. Być może mamy kłopot z opanowaniem gniewu lub też okazywaniem uczuć. Może trapi nas lenistwo, niechęć do wypełniania podjętych zobowiązań z jednoczesnym oddawaniem się pracom, które sprawiają nam przyjemność. Same w sobie mogą one być dobre i mogą być środkiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, tylko trzeba zobaczyć, czy nie podejmujemy ich w niewłaściwym czasie.
Dobrze by było również znaleźć czas na wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na medytację słowa Bożego, czytanie Pisma Świętego. Można to robić w gronie rodzinnym, dzieląc się tym, co się w nas rodzi pod wpływem tej lektury. W ten sposób czas Wielkiego Postu stanie się nie tylko czasem przemiany naszego własnego życia, ale też zbliżania się do naszych bliskich, zacieśniania więzi rodzinnych.
Dzisiaj kończą się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które rozpoczęliśmy w Środę Popielcową. Ich celem jest zwrócenie naszej uwagi na konieczność wewnętrznej postawy, która ma prowadzić do ciągłej przemiany naszego życia, do dostrzeżenia konieczności wyrzeczenia czy umartwienia w naszym życiu. Rzeczywistości te i tak są w nim obecne, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, ale przeżywając je świadomie, możemy je wykorzystać dla naszego dobra, dla duchowego wzrostu, dla rozwoju naszej osobowości.
O godz. 15.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z rozważaniem pasyjnym, a o godzinie 16.oo Msza święta.

2. Kalendarz liturgiczny na bieżący tydzień:

Msza święta w dni powszednie o godz. 7.oo i 18.oo.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i sobotę – od 17.oo do 18.oo.
W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
- w każdy piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej:
- po Mszy o godz. 7.oo z dorosłymi, którzy dysponują czasem do południa;
- o godz. 16.oo z dziećmi,
- o godz. 17.30 z dorosłymi, po drodze krzyżowej Msza święta.
- o godz. 19.oo z młodzieżą, zapraszamy Gimnazjalistów
- w niedzielę nabożeństwo Gorzkich Żali o 15.15. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.
Inne Nabożeństwa w naszym kościele w tym tygodniu:

- Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o;
- Nowenna do Przemienia Pańskiego we czwartek o 17.4o;
- Koronka do Bożego Miłosierdzia w piątek połączona z nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

Spowiedź święta codziennie przed Mszą św. – wieczorem od 17oo do 18.oo.
Rekolekcje wielkopostne - dla dorosłych będą w dniach od 21 III do 23 III (piątek, sobota niedziela), przewodniczył będzie rekolekcjom ks. prof. Henryk Sławiński pracujący na UPJPII w Krakowie; - dla uczniów ze szkoły podstawowej i Gimnazjum będą od 27 III do 29 marca (czwartek, piątek i sobota).

3. Nasza wiara ma się opierać nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. Pogłębieniu tego tematu służyć może również lektura katolickiej prasy czy książek o tematyce religijnej. Chciejmy po nie sięgać systematycznie, by móc roztropnie, ale też pewnie odpowiadać na pytania innych osób dotyczące naszej wiary. Zachęcam do lektury czasopism:
Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Wychowawcy; Cuda i Łaski; miesięcznika List i dwumiesięcznika Miłujcie się, a dla dzieci: Małego Gościa i Dominika,

4. Bóg zapłać składam za ofiary złożone indywidualnie na potrzeby parafii parafianom: z Wróblowic z ul. Aleksandrowicza; z Wrząsowic z ul. Nad Wilgą i Jasnej oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

5. W ostatnim tygodniu z naszej parafii odeszły do Domu Ojca: Józefa Staśko z Wróblowic i Anna Góra ze Zbydniowic. Dobry Jezu, a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.

Intencje Mszalne na Tydzień
od 9.03. – 16.03. 2014

1 Niedziela Wielkiego Postu – 9.03

8.oo - ++ Danutę i Antoniego Góra ( od rodziny Waśniowskich)
10.oo - ++ Józefę i Stanisława Urbanik oraz Kazimierza Urbanika
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Janinę Szczechowicz ( od Wilczyńskich)
16.oo - ++ Elżbietę i Stanisława Malec ( )
________________________________________
Poniedziałek – 10.03 ()

7.oo - + Halinę Wrona (od Józefy i Jana Przetockich)
7.oo - ++ Janinę Hrabia 7 rocznica ++, jwj męża Edwarda oraz Andrzeja Majkę w 3 rocznicę ++ ()
18.oo - ++ Józefę, Kazimierza i Andrzeja Mądry ( )
________________________________________
Wtorek – 11.03 ()

7.oo - + Adama Dziedzica (od kuzynki Antoniny z rodziną )
7.oo - + Stanisławę Przetocką (od syna Kazimierza z rodziną )
18.oo - + Kazimierza Wojakiewicza ( od rodziny Gruszka)
________________________________________
Środa – 12.03 ( )

7.oo - + Sławomira Jałochę ( od chrześnicy Elżbiety)
7.oo - + Janinę Woźniak Heine ( od rodziny Moskal)
18.oo - + Pawła Nogiecia ( od sąsiadów)
________________________________________
Czwartek – 13.03 ( )

7.oo - + Danutę Góra (od sąsiadów z ul. Pileckiego i Cyprysowej)
7.oo - + Zuzannę Staśko ( od Krystyny Góra)
18.oo - ++ Krystynę i Eugeniusza Jarzębowicz ()
________________________________________
Piątek – 14.03 ( )

7.oo - + Halinę Wrona (od Haliny Brożek)
7.oo - + Andrzeja Mikołajka (od rodziny Wrona )
18.oo - + Adelę Fraś
________________________________________
Sobota – 15.03 ( )

7.oo - + Pawła Nogiecia ( od klubu sportowego Wróblowianka)
7.oo - + Czesławę Książek ( od córek z Zięciami)
18.oo - ++ z rodziny Janik
________________________________________
2 Niedziela Wielkiego Postu – 16.03

8.oo - ++ Bronisławę Krzak w 8 rocznicę ++ i jej męża Stanisława w 3 rocznicę ++ ( )
10.oo - ++ Helenę Jałocha i Agnieszkę Szczepka
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Renatę Gniadek ( od męża z dziećmi)
16.oo – w pewnej intencji ( )


WIELKI POST Z OJCAMI PUSTYNI 2014
Niezwykły Wielki Post na portalu PSPO

Serwis PSPO, prowadzony przez benedyktynów z opactwa tynieckiego, przygotował na tegoroczny Wielki Post oryginalną serię krótkich fragmentów z nauczania Ojców Pustyni o praktykowaniu pokuty. Całość zostanie podzielona na trzy grupy tematyczne, które dotyczyć będą: postu, modlitwy i jałmużny.
Wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę. Wyrażają one nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i do innych ludzi (KKK 1434).
Od słów z Katechizmu Kościoła Katolickiego pragniemy rozpocząć Wielki Post na portalu PSPO. Nie mamy łatwego zadania – w Internecie powstało już tyle form rekolekcji internetowych, czy to z inicjatywy młodych ludzi, czy też zakonników i księży diecezjalnych, że szczerze powiedziawszy początkowo zastanawialiśmy się, czy warto cokolwiek organizować?
Jak jednak przystało na portal PSPO, chcemy podejść do tematu Wielkiego Postu zupełnie inaczej, w sposób oryginalny i zgodny z ideą, jaka przyświeca nam przy tworzeniu materiałów dla Was. Do rzeczy zatem.
Tego jeszcze nie było – Wielki Post z Ojcami Pustyni w prostej i krótkiej formie, jaka spodoba się każdemu (wystarczy poświęcić 3 minuty). Codziennie na portalu PSPO (o godz. 18.00) znajdziecie ciekawą grafikę i fragment z nauczania Ojców o praktykowaniu pokuty. I co ciekawe, całość zostanie podzielona na 3 grupy tematyczne, które dotyczyć będą: postu, modlitwy i jałmużny.
Sięgając do źródeł naszej duchowości, pragniemy ukazać prawdziwe oblicze Wielkiego Postu jako czasu miłości i przebaczenia. Apoftegmaty (krótkie historie z życia mnichów), z których będziemy korzystać, w prosty i jasny sposób wyjaśniają sprawy zawiłe. Stąd nasze przekonanie, że taka forma najlepiej trafi do Was, a jednocześnie pobudzi do głębszej refleksji nad swoim życiem i naszą obecnością w Kościele.
Jak zawsze materiały będą ukazywać się zarówno na naszych profilach społecznościowych, jak również chętnym zostaną przesłane drogą e-mailową – wystarczy zapisać się do naszego newslettera.
Życzymy Wam dużo wytrwałości na ten czas wyrzeczeń i przemiany życia. Oby każdy z Was osiągnął to, co sobie postanowił; ważne aby określić CEL naszego postępowania, a potem systematycznie, krok po kroku, zmierzać do jego osiągnięcia.
Niech więc każdy z nas wygląda świętej Paschy pełen duchowej radości i tęsknoty (RB 49).