1. W dzisiejszą niedzielę 24 w ciągu roku przeżywamy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnale-zienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.
Po południu o godz. 15.40 Nieszpory, a o 16.oo Msza św.

2. Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:

Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i mło-dzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.
Jeśli zaś jesteśmy rodzicami, to postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci, by porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa.
W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
We wtorek wspomnienie świętych: Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku; obaj opowiadali się za ponownym przyjęciem do Kościoła tych chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary, po spełnieniu przez nich określonych dzieł pokutnych
W najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży, patrona KSM. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.
A w sobotę wspomnienie świętych: Andrzeja Kim Taegona, prezbitera koreańskiego, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 rokiem
Za tydzień w niedzielę 21 września zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.oo dzieci z klas III, które w tym roku przygotowują się do pierwszej komunii świętej wraz z rodzicami.

Msza święta w dni powszednie o godzinie 7.oo i 18.oo.
Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie od godz. 17.oo. Nabożeństwa w tym tygodniu:
Różaniec we wtorek - o godz. 17.40
Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę - o godz. 17.40
Nowenna do Przemienia Pańskiego we czwartek - o godz. 17.40
Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek - o godz. 17.4o
Okazja do spowiedzi świętej w dni powszednie przed Mszą świętą rano i wieczorem od godziny 17.oo.

3. Kancelaria parafialna czynna: we wtorek, środę i piątek po Mszy św. wieczornej (od 18.45 do 20.oo) oraz we czwartek i sobotę od 8.oo do 9.oo. Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać tylko we wtorki po mszy wieczornej do 20.oo i w czwartki od 8.oo – 9.oo.

4. Zachęcam do lektury czasopism katolickich: Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Listu; Któż jak Bóg i Miłujcie się, WPISu, Małego Gościa, Dominika,

5. Bóg zapłać składam za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Za tydzień taca przeznaczona będzie na wsparcie budowy kościoła przez parafian Kraków – Prusy.

6. W najbliższy czwartek o godz. 15,15 Mszą świętą rozpoczniemy formację duchową, przygotowującą do Sakramentu bierzmowania. Zapraszamy wszystkich uczniów z Gimnazjum z naszej parafii.

7. Za tydzień zapraszam na Mszę św. o godz. 16.oo wszystkich członków Rady Duszpaste- rskiej, po Mszy św. spotkanie na plebanii.

Intencje Mszalne na Tydzień
od 14.09 – 21.09. 2014

24 Niedziela Zwykła– 14.09

8.oo - ++ Antoninę i Tadeusza Poznańskich
10.oo - + diakona Stanisława Wronę w 32 rocznicę ++ ++
10.oo - + Ludwika Adamowicza
12.oo - w intencji parafian i ofiarodawców
16.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Grażyny i Roberta w 25 rocznicę małżeństwa ()
________________________________________
Poniedziałek – 15.09 ( )

7.oo - + Adama Maliszewskiego ( od rodziny Andruszkiewicz z Kurdwanowa)
7.oo - + Marię Zakrzewską (od Zygmunta Jałocha z rodziną)
18.oo - ++ Stanisławę i Jana Krupa ()
________________________________________
Wtorek – 15.09()

7.oo - + Stanisława Czeremugę (od Katarzyny i Krzysztofa)
7.oo - + Marię Jałocha (od wnuka Łukasza z Patrycją)
18.oo - + Jana Więch – rezerwacja ()
________________________________________
Środa – 17.09()

7.oo - + Wiesława Gwiżdża (od Paulinki z mężem)
7.oo - + Józefę Majerek (od brata Andrzeja z rodziną)
18.oo - + Jana Sikorę w 21 rocznicę ++ ()
18.oo - o zdrowie dla Marii
________________________________________
Czwartek – 18.09 ()

7.oo - + Katarzynę Banach ( od córek)
7.oo - + Bronisława Ujmę (od żony Krystyny)
18.oo - ++ Stanisława Gąsiorowskiego i jego rodziców ()

________________________________________
Piątek – 19.09()

7.oo - + Renatę Gniadek (od rodzin: Bielarz i Cempa)
7.oo - + Franciszka Motykę ( od siostry Danuty z rodziną)
18.oo - + Władysława Pabiana (od Ireny Gruszka)
________________________________________
Sobota – 20.09

7.oo - + Józefę Szymską (od Tadeusza Pabiana z rodziną)
7.oo - + Jana Guzika (od rodziny Kokoszka ze Zbydniowic)
16.oo - o błogosławieństwo w życiu małżeńskim i rodzinnym dla Barbary Gałuszka i Michała Marczewskiego
18.oo - ++ Annę, Karola i Aleksandra Guzik w rocznicę ++ ()
________________________________________

25 Niedziela Zwykła – 21.09

8.oo - + Wiesława Frasia w 10 rocznicę ++
10.oo - ++ Bronisławę Gawlik oraz jej rodziców: Julię i Franciszka Nowotnik
10.oo - ++ Stanisławę i Władysława Ślusarczyk oraz ich syna Zbigniewa
12.oo - w intencji parafian i ofiarodawców
16.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Katarzyny i Marka oraz rodziny w 10 rocznicę małżeństwa ()
16.oo – dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich należących do Rady Duszpasterskiej.