1. W dzisiejszą niedzielną obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To szczególna okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych. Dziś także przypada wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera, wielkiego wychowawcy młodzieży, patrona wychowawców. Nieszpory o 15.40, a o godzinie 16.oo Msza święta, a po niej koncert kolęd w wykonaniu scholii dziecięco – młodzieżowej z naszej parafii.

2. Kalendarz liturgiczny na bieżący tydzień:

W najbliższy wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.oo, 10.oo i 18.oo. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.
W tym dniu już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu. Składane w to święto ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie.

We środę wspomnienie św. Błażeja, biskupa Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje orędownictwo w chorobach gardła. Z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła po Mszy św. pobłogosławimy świece oraz udzielimy specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek podczas adoracji będziemy się modlić za powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego, oraz o nowe powołania do pracy w Winnicy Bożej, by nie bali się pójść za głosem powołania.

W piątek Adoracja Najświętszego sakramentu w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata. Na zakończenie odmówimy litanię ku czci Bożego Serca. W tym dniu przypada wspomnienie Świętej Agaty, dziewicy i męczennicy. Imię Agata, oznacza „dobra”; jej wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia

W sobotę wspomnienie św. Pawła Miki z 25 towarzyszami − to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

3. Nabożeństwa w naszym kościele:

- Adoracja Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku od godziny 17.oo do 18.oo;
- Różaniec - w poniedziałek i wtorek o godz. 17.3o
- Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy - we środę o godz.17.4o;
- Nowenna do Przemienia Pańskiego - we czwartek o godz. 17.4o.
- Koronka do Bożego Miłosierdzia - w piątek po Mszy św. o godz. 7.oo
- Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa - w piątek o godz. 17.4o
- Modlitwy w intencji rodzin i matek oczekujących na narodzenie dziecka - w sobotę po mszy św. o godz. 7.oo
- Adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec Fatimski i Wieczór z Janem Pawłem II - w sobotę po Mszy św. o godz. 18.o Spowiedź święta codziennie rano i wieczorem przed Mszą świętą od godz. 17.oo (w piątek od 16.30)
W piątek odwiedzimy z Komunią Świętą starszych i chorych parafian – od godz. 8.15

4. Kancelaria parafialna czynna we wtorek, środę i piątek od 19.oo do 20.oo, a w czwartek i sobotę od 8.oo do 9.oo.

5. Zachęcam do lektury czasopism katolickich: Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Wychowawcy; Listu; i Miłujcie się., Małego Gościa,….

6. Bóg zapłać składam za ofiary złożone na potrzeby parafii parafianom z Kurdwanowa z ulic: Cechowej, Wyżynnej, Górnej i Dolnej; Zdrojowej, Łężce, Szarych Szeregów, Myślenickiej , Miarowej, Podgórki, Wyrwa, Soboniowickiej i Stepowej oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

7. Wizyta duszpasterska w naszej parafii została zakończona. Odwiedzając wasze domy wspólne z wami modliliśmy się prosząc Boga o błogosławieństwo dla waszych rodzin. Dla nas duszpasterzy tej parafii była to kolejna okazja do bezpośredniego spotkania się z wami i porozmawiania. Dziękuję za wszystkie uwagi, sugestie i przemyślenia, którymi dzieliliście się z nami. Są one wyrazem waszej troski o całą parafię. Pragnę w imieniu swoim i ks. Daniela wyrazić wam wdzięczność za otwartość i życzliwość z jaką nas przyjmowaliście.
Pragnę serdecznie podziękować za waszą ofiarność, za wszystkie ofiary złożone przy okazji kolędy. Dziękuję w imieniu nas kapłanów, którzy na co dzień korzystamy z waszych ofiar i waszej ofiarności; dziękuję w imieniu tych, którzy także z waszych ofiar będą korzystać: w imieniu całej naszej parafii, w imieniu kapłanów chorych i emerytów; w imieniu księży misjonarzy z naszej diecezji; w imieniu Caritas naszej diecezji ( wspierane są domy samotnych Matek); w imieniu UPJPII w Krakowie, w imieniu centrum Jana Pawła II które jest w trakcie budowy. Za wszystko bardzo dziękuję. Bóg zapłać. Wszystkich mieszkańców naszej parafii, zarówno tych, którzy nas przyjęli po kolędzie, jak i tych, u których drzwi zastaliśmy zamknięte, obejmujemy modlitwą.

8. Tydzień temu było spotkanie z Radą Duszpasterską na plebanii. Tematem spotkania były Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się za 6 miesięcy w Krakowie. Kraków będzie gościł ludzi młodych z całego świata, którzy przybędą na wspólne spotkanie z papieżem Franciszkiem. Program Światowych Dni Młodzieży przedstawia się następująco:

Centralnym wydarzeniem będzie spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym (w czwartek - 28.07 wieczorem będzie powitanie Ojca Świętego, w piątek – 29.07 Droga Krzyżowa z Papieżem, w sobotę 30.07 - wieczorem rozpocznie się nocne czuwanie z Ojcem Świętym, a w niedzielę 31.07 – uroczysta Msza posłania).
Tym Centralnym wydarzeniom będą towarzyszyć wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie oraz koncerty i przedstawienia. W naszym kościele przewidziane są katechezy i modlitwy dla około 500 młodzieży w środę, czwartek i pią-tek przed południem.
Szacuje się, że Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 będzie musiał przygotować ok. 350 tys. miejsc noc-legowych dla pielgrzymów, którzy wykupią pakiet z zakwaterowaniem.
Podstawowym miejscem zakwaterowania pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będą parafie. Na ich terenie młodzież będzie nocowała w rodzinach, szkołach, domach zakonów i zgromadzeń zakonnych a także remizach, domach kultury, salach i halach sportowych. „Łącznie tych miejsc zakwaterowania będzie ponad 500, a odpowiedzialność za przyjęcie tam młodzieży weźmie komitet parafialny pod opieką księży proboszczów”.
Pielgrzymi podczas ŚDM Kraków 2016 będą zakwaterowani w czterech strefach. Miasto stanowi pierwszą, a kolejne region krakowski, dekanaty Bochnia, Brzesko, Szczepanów w diecezji tarnowskiej oraz diecezja kielecka i dekanat Mysłowice w archidiecezji katowickiej. Obszary zostały tak wytyczone, żeby dojazd do Krakowa nie zajmował więcej niż godzinę.
Zgodnie z wymogami Papieskiej Rady ds. Świeckich krakowski Komitet Organizacyjny ma obowiązek zapewnienia zakwaterowania w prostych warunkach (3 metry kwadratowe na osobę z zapewnieniem warunków sanitarnych) pielgrzymom, którzy wybrali pakiety z zakwaterowaniem. Odpowiedzialność za przyjęcie młodzieży w parafiach mają wziąć komitety parafialne pod opieką księży proboszczów.
Jak mnie poinformowano w Komitecie Organizacyjnym ŚDM nasza parafia ma przyjąć około 850 pielgrzymów.
Na spotkaniu z Rada Parafialną rozmawialiśmy o tym w jaki sposób to zadanie zrealizujemy w naszej parafii. Powołany został Komitet organizacyjny w naszej parafii. Przed nami są do zrealizowania 3 zadania:
a) zakwaterowanie tych 850 pielgrzymów
b) zapewnienie żywności
c) zorganizowanie transportu


Intencje Mszalne na 4 Tydzień zwykły od 31.01. do 7.02. 2016

4 Niedziela Zwykła – 31.01

8.oo - ++ Tadeusza i Władysławę Wadowskich ()
8.oo - + Stanisławę Marszał ( od rodziny Bobek)
10.oo - ++ Weronikę Pietrzyk w 4 rocznicę ++ i jej męża Józefa
10.oo - + Franciszka Figurę ( od syna Krzysztofa z żoną)
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców parafii
12.oo - + Cecylię Frasik (greg)
16.oo - ++ Stefanię i Józefa Brożek, Henrykę Kołodziej oraz Zofię i Edwarda Przetockich
________________________________________
Poniedziałek – 1.02 ( )

7.oo - + Janinę Drab (od Zofii i Henryka)
7.oo - + Zbigniewa Romka (od rodziny Zając)
18.oo - + Cecylię Frasik (greg) ()
________________________________________
Wtorek – 2.02()

7.oo - + Józefę Bruzda (od rodziny Knapik)
7.oo - + Mieczysława Bruzdę (od Janusza Szymskiego z rodzina)
10.oo - ++ Wiktorię i Stanisława Urbanik i ich dzieci
18.oo - + Józefa Gawora (od sąsiadów – rodziny Luzar)
________________________________________
Środa – 3.02 ()

7.oo - + Edwarda Jałochę (od Wandy i Stanisława Wrona)
7.oo - + Jana Musiała (od syna Zdzisława z żoną)
18.oo - + Stefana Leśniaka ()
________________________________________
Czwartek – 4.02 ()

7.oo - + Teresę Gruszka (od syna Marka z rodziną)
7.oo - + Franciszka Figurę (od Jarosława Gniadka)
18.oo - + Helenę Rączka (od syna Tadeusza z żoną)
________________________________________

Piątek – 5.02

7.oo - ++ Julię i Władysława Palecznych ()
7.oo - + Zbigniewa Romkę (od kolegów z brygady UniiHut)
18.oo - + Bogdana Brożka (od rodziców)
________________________________________
Sobota – 6.02.

7.oo - + Janinę Drab (od Michała z Natalią i Sabiny z Marcinem)
7.oo - + Stanisława Stefanika (od żony i syna)
18.oo - + Mieczysława Bruzdę ( od Kazimierza Orzechowskiego z rodziną)
________________________________________
5 Niedziela zwykła – 7.02.2016

8.oo - o zdrowie i błogosławieństwo dla członkiń róży Job ()
8.oo - + Franciszka Figurę ( od Julii Gniadek)
10.oo - ++ Czesława Frasika i jego rodziców
10.oo - + Kazimierza Kursę w 30 rocznicę ++ ()
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców parafii
12.oo - + Zbigniewa Kuźmę w 1 rocznicę ++
16.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Anny i Jacka Wrona w 30 rocznicę małżeństwa oraz dla Kamila w 30 rocznicę urodzin