1. Dziś – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Niedziela Palmowa rozpoczyna Wieki Tydzień i przypomina mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Krakowie, w Sanktuarium Jana Pawła II , aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. O godz. 15.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z rozważaniem pasyjnym, a o 16.oo Msza św. Dodatkowa Msza o godz.17.15 dla dzieci z klas III przygotowujących się do Uroczystości Pierwszej Komunii i ich rodziców.

2. Kalendarz liturgiczny na bieżący tydzień:

Cały Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący.
Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są Trzy Święte Dni Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Niech te trzy święte dni będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, które będzie trwało w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a punktem kulminacyjnym będzie liturgia Wigilii paschalnej. Triduum Pascha-lne zakończymy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
W godzinach dopołudniowych będzie Msza św. krzyżma, którą celebruje biskup ze swymi kapłanami w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W czasie tej Mszy poświęcone będą oleje: krzyżma świętego, dla chorych i olej dla katechumenów.
W naszej wspólnocie parafialnej Mszę Wieczerzy Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.oo. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie do godziny 22.oo.

Wielki Piątek: Zgodnie z najdawniejsza tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii ku czci Męki Pańskiej.
Od godz. 8.oo rozpoczęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy.
O godz. 15.oo – w godzinie śmierci Jezusa na Krzyżu nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
O godz. 18.oo rozpoczniemy celebrację Liturgii Męki Pańskiej w czasie której w szczególny sposób uczcimy Krzyż Pana Jezusa. Po liturgii Męki Pańskiej Gorzkie Żale. Adoracja Pana Jezusa w Grobie, będzie trwała do godz. 24.oo.
O zaciągnięcie Straży Honorowej przy grobie Chrystusa zapraszam Strażaków tak z Wrząsowic jak i ze Zbydniowic.
Do czuwania przy Grobie zapraszam wszystkich parafian. Adoracja Jezusa w Grobie będzie rejonami parafii, aby nasza obecność przy Chrystusie była nieustanna:;
od 20.oo – 21.oo Kurdwanów; od 21.oo – 22.oo Wrząsowice;
od 22.oo – 23.oo Zbydniowice; a od 23.oo – 24.oo Wróblowice.
O 22.oo będzie Droga Krzyżowa.

Przypominam że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do liturgii Paschalnej. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania Ofiary Mszy świętej.
Od 8.oo wystawienie Pana Jezusa w Grobie i adoracja do godziny 19.45.
Święcenie pokarmów o godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00 i 13.00.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest główną celebracją Zmartwychwstania Pańskiego jaką przeżywa Kościół.
Ta uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Jest szczytem Triduum Paschalnego. Rozpoczniemy ją celebrować o godz. 20.oo. Zgromadzimy się przed kościołem. Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Wigilia sprawowana tej nocy, upamiętnia świętą noc zmartwych-wstania Pana, jest jakby "matką wszystkich świętych wigilii". Kościół czuwając oczekuje Pańskiego zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia. Wigilia Paschalna to "święto wszystkich świąt". Święty Jan Paweł II napisał: noc paschalna powinna odzyskać swoją niepowtarzalną wagę w roku liturgicznym, do tego stopnia, by rzeczywiście stała się świętem wszystkich świąt”.
Wigilię paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy ze sobą świece, zaopatrzone w okapniki. Świece zapalimy w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.

W Niedzielę Zmartwychwstania - o godz. 7.oo procesja wokół kościoła. Z Jezusem Zmartwychwstałym obecnym w Eucharystii przejdziemy trzy razy wokół kościoła zwiastując światu Jego zmartwychwstanie, a po jej zakończeniu rozpocznie się Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Zapraszam bardzo serdecznie Strażaków, Panie do niesienia feretronów i światła, Panów do niesienia baldachimu i chorągwi, dziewczynki do sypania kwiatów oraz Orkiestrę.
Pozostałe Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą o 10.oo; 12.oo i 16.oo. O 15.3o uroczyste Nieszpory, którymi zakończymy Święte Triduum Paschalne. W poniedziałek Wielkanocny Msze święte tak jak w niedzielę.
Program Triduum Paschalnego umieszczony jest w gablocie ogłoszeń, a także na stronie internetowej naszej parafii.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie w poniedziałek, wtorek, środę od godz. 17.oo do 18.oo.
Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o;
Okazja do spowiedzi świętej: od poniedziałku do środy.
- rano przed Mszą świętą,
- po południu - od 17.oo do 18.oo
- po Mszy św. wieczornej - od 18.30 do 20.oo.

4. Zachęcam do zakupu i lektury czasopism katolickich: Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Listu; WPiSu i Miłujcie się.

5. Bóg zapłać składam za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym. W kiosku Caritas rozprowadzane są baranki wielkanocne. Kupując baranka wspieramy działalność Caritas naszej diecezji.

6. Kancelaria parafialna w tym tygodniu w wielki czwartek, w wielki piątek i w wielką sobotę będzie nieczynna.

7. Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do Domu Ojca: Władysława Czeremuga z Wrząsowic (lat 94); Waldemar Piekulski z Kurdwanowa ( lata 83); Stanisław Gadocha z Wrząsowic (lat 73) i Tadeusz Książek z Wróblowic ( lat 68). Polećmy ich Bożemu miłosierdziu - Dobry Jezu, a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie…

Intencje Mszalne na Wielki Tydzień od 21.03 – 28.03. 2016

Niedziela Palmowa 20.03

8.oo - ++ Józefa, Kazimierza i Leszka Kołodziej
10.oo - ++ Józefa i Stanisławę Stożek oraz ++ z rodziny
10.oo - + Józefę Pabian ()
12.oo - ++ Józefa i Stanisławę Chmielek oraz Adelę i Piotra Sierant ()
16.oo - ++ Józefa Budka oraz Józefa i Krzysztofa synów.
17.15 – w intencji parafian i ofiarodawców
________________________________________
Poniedziałek – 21.03 ( )

7.oo - + Mieczysław Bruzda (od siostry Władysławy z mężem )
7.oo - + Jana Musiała (od szwagierki z rodziną)
18.oo - + Magdalenę i Wojciecha Bobek ()
________________________________________
Wtorek – 22.03()

7.oo - + Władysława Ujmę (od Teresy i Edwarda Ujma)
7.oo - + Teresę Gruszka (od Stanisławy i Mariana Góra)
18.oo - + Franciszka Figurę ( od pracowników firmy Przetocki)
________________________________________
Środa – 23.03()

7.oo - + Zbigniewa Szubryta (od teściowej Janiny z rodziną)
7.oo - + Cecylię Romek (od rodziny Gierek)
18.oo - ++ Józefa i Annę Surówka ( )
________________________________________
Wielki Czwartek – 24.03()

18.oo - dziękczynna ()
18.oo - ++ Jana Gniadka, Fryderyka syna ()
18.oo - + Bogdana Brożka (od cioci Leny z rodziną)

________________________________________
Wielki Piątek – 25.03 - nie ma Mszy świętej
________________________________________
Wielka Sobota – 26.03

20.oo - + Władysława Ujmę ( od kolegów i koleżanek z pracy córki Eli)
20.oo - + Mieczysława Bruzdę ( od Agaty Pabian z dziećmi)
20.oo - + Stanisława Stefanika (od sąsiadów: Seweryn, Moskal i Tomana)
________________________________________
Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa – 27.03

7.3o - ++ Eugeniusza Joba, Włodzimierza Jałochę oraz Szymona i Agatę Proficz ()
7.3o - ++ Stefanię i Antoniego Drab oraz Jana, Reginę, Czesława i Józefa Jałocha
7.3o - + Franciszka Figurę ( od pracowników firmy Przetockich)
10.oo - + o zdrowie i błogosławieństwo dla Józefy Jałocha i jej rodziny ( )
12.oo - + Cecylię Frasik w 1 rocznicę ++
12.oo - + Jana i Katarzynę oraz Wojciecha syna, a także Annę, Magdalenę i Helenę córki ()
16.oo - ++ Jana Utracika w 23 rocznicę ++, Janinę Utracik oraz Celina Pajora

Poniedziałek Wielkanocny – 28.03

8.oo - + Stanisława Czeremugę w 7 rocznicę ++
8.oo - + Olgę Ujma (od córek z mężami)
10.oo - ++ Jana i Katarzynę Orzechowskich w 4 rocznicę ++
10.oo - + Bolesława Bakalarza ( od żony)
12.oo - + w intencji dzieci i rodziców oraz wszystkich parafian
16.oo - + Franciszka Bobka w 7 rocznicę ++
16.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Jakuba w 18 rocznicę urodzin (rezerwacja)