1. Tegoroczny Karnawał powoli dobiega końca. Dzisiejsza, ósma niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, który stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. Od dzisiaj rozpoczyna się w Polskim kościele tydzień modlitw o trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. W naszej Archidiecezji od jutra rozpoczyna się także okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, który będzie trwał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
Dzisiaj w naszej parafii rozpoczęcie Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, które ma nas powoli wyciszyć i dopomóc wejść w atmosferę Wielkiego Postu. O godz. 13.oo wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do Mszy o godz. 16.oo. W dniu dzisiejszym zapraszam na czuwanie szczególnie parafian z Wrząsowic. O godz. 15.40 na zakończenie adoracji Nieszpory Eucharystyczne, a o godz. 16.oo Msza święta.

2. Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:

W poniedziałek i wtorek dalszy ciąg Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego. Czuwanie adoracyjne rozpocznie się o godz. 15.oo, a zakończy Mszą św. o godz. 18.oo. Szczegółowy program Nabożeństwa umieszczony jest na tablicy ogłoszeń. Na poniedziałek zapraszam parafian z Kurdwanowa i Zbydniowic, a na wtorek parafian z Wróblowic.
W najbliższą środę, Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli Wielki Post. Msze Święte w tym dniu będą o godzinie 7.oo; 10.oo; 16.oo i 18.oo. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Składka na tacę w Środę Popielcową będzie przeznaczona na cele charytatywne Kościoła.

Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych czyli rezygnacja ze spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, bez górnej granicy wieku (w Środę Popielcową oraz wszystkie piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości). Natomiast post obowiązuje wszystkich między 18 do 60 rokiem życia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Kościół zachęca, aby w praktykę wstrzemięźliwości wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do tego zobowiązani.
Przypominam także, że w Wielkim Poście mamy obowiązek powstrzymać się od udziału w zabawach.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”

W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przyjdźmy do świątyni na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarując ją w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, także z naszej wspólnoty parafialnej. Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. W pierwszą sobotę prośmy Matkę Najświętszą o opiekę nad naszymi rodzinami.
W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski.
W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
w każdy piątek w naszym kościele z Chrystusem i Jego bolejącą Matką będziemy przemierzali Drogę Krzyżową:
- po Mszy o godz. 7.oo z dorosłymi; o godz. 16.oo z dziećmi; o godz. 17.3o z dorosłymi, - po drodze krzyżowej Msza święta.
- o godz. 19.oo z młodzieżą, zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów

a w każdą niedzielę będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali o godzinie 15.15.
Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa: dzieci, młodzież i dorosłych!

Adoracja Najświętszego Sakramentu w środę i czwartek od 17.oo do 18.oo;
Pozostałe nabożeństwa w naszym kościele w tym tygodniu:
- Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o ;
- Nowenna do Przemienia Pańskiego we czwartek o 17.4o;
- Modlitwy do Serca Pana Jezusa w piątek o 17.4o;
- Modlitwy w intencji rodzin i matek oczekujących na narodzenie dziecka po mszy św. o godz.7.oo, a po mszy wieczornej czuwanie z Jezusem Eucharystycznym

Spowiedź święta codziennie rano i wieczorem przed Mszą świętą od godz. 17.oo

Rekolekcje Wielkopostne w tym roku będą przez trzy kolejne niedziele Wielkiego Postu (I, II i III niedziela). Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Władysław Zuziak, były rektor UPJPII w Krakowie.

3. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu we wtorek, środę i piątek po Mszy św. wieczornej, we czwartek i sobotę od 8.oo do 9.oo.

4. Zachęcam do lektury czasopism katolickich.

5. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii ofiarodawcom z Wróblowic z ul. Bochnaka i ze Zbydniowic ( z ul. Matematyków Krakowskich) oraz za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

Intencje Mszalne od 26.02 do 5.03.2017

8 Niedziela Zwykła – 26.02.2017

8.oo - ++ Zenona, Czesławę i Mieczysława Staśko oraz ++ z rodziny( )
10.oo - ++ Władysława Jurka w 19 rocznicę ++ i jego rodziców ()
10.oo - + Antoniego Dużyka
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Aleksandra Gniadka w 12 rocznicę ++
16.oo - + Marię Ziemiańską (od parafianek z Wróblowic)
________________________________________
Poniedziałek – 27.02

7.oo - + Annę Kowalczyk ()
7.oo - + Stanisława Turaja (od kuzynki Ireny z rodziną)
18.oo - ++ Stefanię Drab w 27 rocz. ++, jej męża Antoniego oraz Zofię Grabarz w 27 rocz. ++ i jej męża Antoniego ()
________________________________________
Wtorek – 28.02 ()

7.oo - + Mariana Gawora (od brata Franciszka z rodziną)
7.oo - + Grażynę Rębacz (od Grzegorza Piekarskiego z rodziną)
18.oo - ++ Jana i Zofię Biedrawa ()

________________________________________
Środa Popielcowa– 1.03

7.oo - + Stanisława Kurleto (od rodziny Chorobów)
7.oo - ++ Marię i Tadeusza Luzar w rocznicę ++ ()
10.oo - + Krzysztofa Kalinkę ( od rodziny Brożek)
16.oo – w pewnej intencji
18.oo - ++ Franciszka i Annę Laszczyk oraz Henryka Nowaka w 1 rocznicę ++()
________________________________________
Czwartek – 2.03

7.oo - + Marię Guzik (od kuzynki Gieni z rodziną)
7.oo - + Dariusza Kurdziela (od rodziny Gaweł)
18.oo - + Małgorzatę Kopeć ( od rodziny Czort z Niewodniczańskiego)
18.oo - + Monikę Brożek (od sąsiada z ul. Dróżka)
________________________________________
Piątek – 3.03

7.oo - + Mariana Gawora (od Doroty i Tadeusza Cieślik)
7.oo - + Zbigniewa Raka (od teściowej z rodziną )
18.oo - + Grażynę Rębacz (od brata Bronisława z rodziną)
________________________________________
Sobota – 4.03

7.oo - + Kazimierza Przędzika (od rodziny Bugajskich)
7.oo - + Krzysztofa Wronę (od cioci Ani i kuzynki Izabeli z rodziną)
18.oo - ++ Kazimierę, Józefa i Leszka Kołodziej ()
________________________________________
1 Niedziela Wielkiego Postu – 5.03.2017

8.oo - o zdrowie i błogosławieństwo dla członkiń róży Jałocha i za ++ członkinie róży( )
8.oo - + Kazimierza Kowalskiego
10.oo - + Kazimierza Proficza ()
10.oo - ++ Romana Orzechowskiego oraz Jana i Katarzynę rodziców
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Marię Ziemiańską ( od rady parafialnej)
16.oo - o zdrowie i błogosławieństwo dla Kingi w 17 rocznicę urodzin oraz Julii w 6 rocznicę urodzin ()