1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. O godz. 15.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z rozważaniem pasyjnym, a o godz. 16.oo Msza święta. Droga Krzyżowa w terenie o godz.19.oo ( wyruszymy spod kościoła – ul. Bogdanowskiego, kawałek ul. Niewodniczańskiego, ul. Grzepskiego, następnie kawałek ul. Chrzanowskiego, drogą przez cmentarz i powrót ul. Bogdanowskiego, zakończenie na placu pod krzyżem . Zapraszamy.

2. Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:

Cały Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący.
Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są Trzy Święte Dni Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Niech te trzy święte dni będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, które będzie trwało w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a punktem kulminacyjnym będzie liturgia Wigilii paschalnej. Triduum Paschalne zakończymy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
W godzinach dopołudniowych będzie Msza św. krzyżma, którą celebruje biskup ze swymi kapłanami w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W czasie tej Mszy poświęcone będą oleje: krzyżma świętego, dla chorych i olej dla katechumenów.
W naszej wspólnocie parafialnej Mszę Wieczerzy Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.oo. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie do godziny 22.oo.

Wielki Piątek: Zgodnie z najdawniejsza tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii ku czci Męki Pańskiej.
Od godz. 8.oo rozpoczęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Nabożeństwo jutrzni – zapraszam młodzież.
O godz. 15.oo – w godzinie śmierci Jezusa na Krzyżu nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
O godz. 18.oo rozpoczniemy celebrację Liturgii Męki Pańskiej w czasie której w szczególny sposób uczcimy Krzyż Pana Jezusa. Po liturgii Męki Pańskiej Gorzkie Żale. Adoracja Pana Jezusa w Grobie, będzie trwała do godz. 24.oo.
O zaciągnięcie Straży Honorowej przy grobie Chrystusa zapraszam Strażaków tak z Wrząsowic jak i ze Zbydniowic.
Do czuwania przy Grobie zapraszam wszystkich parafian. Adoracja Jezusa w Grobie będzie rejonami parafii, aby nasza obecność przy Chrystusie była nieustanna:;
od 20.oo – 21.oo Kurdwanów; od 21.oo – 22.oo Wrząsowice; od 22.oo – 23.oo Zbydniowice; a od 23.oo – 24.oo Wróblowice.
O 22.oo będzie Droga Krzyżowa.
O 23.oo pierwszy dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.
Przypominam że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do liturgii Paschalnej.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania Ofiary Mszy świętej.
Od 8.oo wystawienie Pana Jezusa w Grobie, Nabożeństwo Jutrzni i adoracja do godziny 19.45.
Święcenie pokarmów o godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00 i 13.00.
Liturgia Wigilii Paschalnej jest główną celebracją Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego jaką przeżywa Kościół, jest szczytem Triduum Paschalnego. Rozpoczniemy ją celebrować o godz. 20.oo. Zgromadzimy się przed kościołem. Ta uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia zgodnie z bardzo dawną tradycją jest czuwaniem na cześć Pana, upamiętnia świętą noc zmartwychwstania Pana Jezusa. Kościół czuwając oczekuje Pańskiego Zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia. Wigilia Paschalna to "święto wszystkich świąt". Oznajmia uroczyście zmartwychwstanie Chrystusa. Jak napisał Święty Jan Paweł II: noc paschalna powinna odzyskać swoją niepowtarzalną wagę w roku liturgicznym, do tego stopnia, by rzeczywiście stała się świętem wszystkich świąt”.
Wigilię paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy ze sobą świece, zaopatrzone w okapniki. Świece zapalimy w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.
W Niedzielę Zmartwychwstania - o godz. 7.oo procesja wokół kościoła.
Z Jezusem Zmartwychwstałym obecnym w Eucharystii przejdziemy trzy razy wokół kościoła zwiastując światu Jego zmartwychwstanie, a po jej zakończeniu rozpocznie się Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Zapraszam bardzo serdecznie Strażaków, Panie do niesienia feretronów i światła, Panów do niesienia baldachimu i chorągwi, dziewczynki do sypania kwiatów oraz Orkiestrę.
Pozostałe Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą o 10.oo; 12.oo i 16.oo. O 15.3o uroczyste Nieszpory, którymi zakończymy Święte Triduum Paschalne. W poniedziałek Wielkanocny Msze święte tak jak w niedzielę.
Program Triduum Paschalnego umieszczony jest w gablocie ogłoszeń, a także na stronie internetowej naszej parafii.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie w poniedziałek, wtorek, środę od godz. 17.oo do 18.oo.
Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o;
Okazja do spowiedzi świętej: od poniedziałku do środy.
- rano przed Mszą świętą,
- po południu - od 17.oo do 18.oo
- po Mszy św. wieczornej - do 20.oo.

3. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko we środę po Mszy św. wieczornej.

4. Zachęcam do lektury czasopism katolickich.

5. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii rodzinom z Wróblowic z ulic: Bochnaka, Krzyżańskiego; ze Zbydniowic z ul. Matematyków Krakowskich; za ofiary złożone przez chorych, oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

6. Spotkanie do bierzmowania dla klas III Gimnazjum zostaje przeniesione z Wielkiej Środy na 4 środę kwietnia tj. na 26 kwietnia – o godz. 15.15 – spotkanie – uczniów z Wróblowic; o godz.16.oo – spotkanie uczniów z Wrząsowic i Kurdwanowa.

Intencje Mszalne na Wielki Tydzień od 9.04 – 17.04. 2017

Niedziela Palmowa – 9.04

8.oo - ++ Leszka Kołodzieja i jego rodziców( )
8.oo - ++ wypominanych
10.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Teresy i Mariana Jarzynowskich w 40 rocznicę ślubu ()
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
12.oo - + Marię Ziemiańską (od rodziny Wąsowicz)
16.oo - + Mariana Joba w 1 rocznicę ++
16.oo - + Zofię Bednarz ()
________________________________________
Poniedziałek – 10.04 ( )

7.oo - + Zbigniewa Raka (od rodziny i sąsiadów)
7.oo - + Piotra Różyckiego (od chrześniaka Szymona z rodzina)
18.oo - ++ Jana i Wiktorię Kapuścińskich oraz Ryszarda syna ()
________________________________________
Wtorek – 11.04()

7.oo - + Bronisława Pabiana (od rodziny Maksymiuk)
7.oo - + Bronisława Pabiana (od szwagierki Marty)
7.oo - + Henryka Kozioła ( od dzieci z rodzinami)
18.oo - + Józefę Ujma ( od Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i pracowników szkoły z Wrząsowic)
________________________________________
Środa – 12.04()

7.oo - + Wandę Gawor (od sąsiadki Eli)
7.oo - + Wandę Gawor (od sąsiadów)
7.oo - + Annę Noga (od syna z żoną)
18.oo - + Grażynę Rębacz (od rodziny Szymskich )
________________________________________
Wielki Czwartek – 13.04()

18.oo - + Henryka Kozioła (od żony)
18.oo - + Henryka Kozioła (od dzieci z rodzinami)
18.oo - + Magdalenę Kurleto (od córki i syna)
________________________________________
Wielki Piątek – 14.04 - nie ma Mszy świętej
________________________________________
Wielka Sobota – 15.04

20.oo - + Piotra Różyckiego ( od rodziny Suder)
20.oo - + Antoniego Dajdę ( od rodziny Seweryn)
20.oo - + Zbigniewa Raka (od rodziny i sąsiadów)
________________________________________
Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa – 16.04

7.3o - ++ Stanisława i Bronisławę Bała ()
7.3o - ++ Stefanię i Antoniego Drab oraz Jana, Reginę, Czesława i Józefa Jałocha
7.3o - ++ Eugeniusza Joba, Włodzimierza Jałochę oraz Szymona i Agatę Proficz ()
10.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Józefy i Stanisława w 40 rocz. ślubu ()
10.oo - + Piotra Ślęczkę
12.oo - ++ Aleksandra Gniadka i Renatę Gniadek synową ()
16.oo - + Marię Ziemiańską ( od rodziny Wąsowicz)

________________________________________

Poniedziałek Wielkanocny – 17.04

8.oo - + Bogusława Tomanę
10.oo - + Michała Szymskiego w 5 rocznicę ++ ()
10.oo - + Bronisława Pabiana ( od syna Grzegorza z rodziną)
12.oo - w intencji dzieci i rodziców oraz wszystkich parafian
12.oo - ++ Olgę i Józefa Wadowskich oraz Józefa i Salomeę rodziców
16.oo - ++ Mieczysławę i Władysława Pabian i ich rodziców