1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca marca. Po Mszy o godz. 8.oo zmianka różańcowa. Karnawał powoli zbliża się do końca. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczęcie Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, które ma nas powoli wyciszyć i dopomóc wejść w atmosferę Wielkiego Postu. Po Mszy św. o godz. 12.oo wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do Mszy o godz. 16.oo. O 15.4o Nieszpory Eucharystyczne. W dniu dzisiejszym zapraszam na czuwanie szczególnie parafian z Wróblowic. Od dzisiaj rozpoczyna się Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. To szczególny czas duchowego wsparcia wszystkich zmagających się z problemem uzależnienia oraz modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafii. Nie bądźmy obojętni – jeszcze wielu potrzebują naszego przykładu i wytężonej modlitwy. W naszej archidiecezji rozpoczyna się od dzisiaj okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej; będzie trwał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej (16 VI).

2. Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:

W poniedziałek i wtorek dalszy ciąg Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego. Czuwanie adoracyjne rozpocznie się o godz. 16.oo, a zakończy Mszą św. o godz. 18.oo. Szczegółowy program Nabożeństwa umieszczony jest na tablicy ogłoszeń. Na poniedziałek zapraszam parafian z Wrząsowic, a na wtorek parafian z Kurdwanowa i Zbydniowic. W poniedziałek 4 III święto ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona Archidiecezji Krakowskiej oraz głównego patrona Litwy i młodzieży litewskiej. Dnia 8 marca będziemy obchodzić Dzień Kobiet.

W najbliższą środę, 6 marca, Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli Wielki Post. Msze Święte w tym dniu będą o godzinie 7.oo; 10.oo; 16.oo i 18.oo. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Składka na tacę w Środę Popielcową będzie przeznaczona na cele charytatywne Kościoła. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych czyli rezygnacja ze spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, bez górnej granicy wieku (w Środę Popielcową oraz wszystkie piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości). Natomiast post obowiązuje wszystkich między 18 do 60 rokiem życia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Kościół zachęca, aby w praktykę wstrzemięźliwości wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do tego zobowiązani.
Przypominam także, że w Wielkim Poście mamy obowiązek powstrzymać się od udziału w zabawach.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
w każdy piątek w naszym kościele z Chrystusem i Jego bolejącą Matką będziemy przemierzali Drogę Krzyżową: - po Mszy o godz. 7.oo z dorosłymi; o godz. 16.oo z dziećmi; o godz. 17.3o z dorosłymi, - po drodze krzyżowej Msza święta; o godz. 19.oo z młodzieżą, a w każdą niedzielę będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali o godzinie 15.15. Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa: dzieci, młodzież i dorosłych!

Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych w tym roku będą od 31 III do 3 IV. Rekolekcje poprowadzi ks. prałat dr. Stanisław Szczepaniec, który jest moderatorem Żywego Różańca w Archidiecezji Krakowskiej.

Rekolekcje dla dzieci szkoły podstawowej będą w dniach od 25 do 27 marca.

Adoracja Najświętszego Sakramentu we środę, czwartek i sobotę od godz. 17.oo. do 18.oo

Pozostałe Nabożeństwa w tygodniu:
- Nabożeństwo Różańcowe - w sobotę o godzinie 17.3o.
- Nowenna do MB Nieustającej Pomocy - we środę o godz. 17.4o
- Nowenna do Przemienienia Pańskiego - we czwartek o godz. 17.40

3. Możliwość skorzystania ze Sakrament pokuty w naszym kościele codziennie rano, przed Mszą św. i po południu od godz. 17.oo

4. Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie czynna we wtorek i piątek po Mszy św. wieczornej, oraz w czwartek i sobotę od 8.oo do 9.oo. We środę Popielcową kancelaria będzie nieczynna.

5. Zachęcam do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w kiosku Caritas.

6. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone na potrzeby parafii przez chorych przy okazji odwiedzin w pierwszy piątek i pierwsza sobotę miesiąca oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

7. Wszystkich, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje urodziny i imieniny, otaczamy serdeczną pamięcią i modlitwą.

8. W ostatnim czasie z naszej parafii odeszli do Domu Ojca z Wróblowic: Feliksa Kmita (94 lata); Andrzej Jałocha (70 lat) i Artur Sławik ( 63 lata) i Mieczysław Siemieniec (73 lata) – pogrzeb we środę o 14.oo;
Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu – Dobry Jezu, a nasz Panie...

Intencje Mszalne na Tydzień od 3.03 – do 10.03.2019

8 Niedziela Zwykła 3.03
8.oo - ++ o miłosierdzie Boże dla ++ z róży Jałochowej ()
8.oo - + Kazimierza Proficza ( )
10.oo - + Stanisława Gruszkę w 1 rocznicę ++ (od firmy Akces)
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców ()
16.oo - ++ Marię i Paulina Jałocha w 5 rocznicę ++
16.oo - + Mieczysławę i Mariana Proficza()

Poniedziałek – 4.03
7.oo - + Bronisława Gruszkę (od Danuty Gruszka z rodziną)
7.oo - + Marię Gawlik (od Ludwiki Filipiak)
7.oo - + Józefę Gawor (od rodzin: Bylica i Ujma z Kraśnika)
18.oo - + Kazimierza Jałochę ()

Wtorek – 5.03
7.oo - + Stanisława Bobka (od rodziny Bobek ze Stróży)
7.oo - + Wita Szeremeta ((od sąsiadów z ul. Syreńskiego)
7.oo - + Mieczysława Kopp (od wnuczki Ani z mężem)
18.oo - + Kazimierza Kowalskiego w 20 rocznicę ++
18.oo - + Stanisławę Woźniak (od Barbary Góra i Janiny Bakalarz)

Środa – 6.03 Popielec
7.oo - + Czesławę Kukuła (od syna z rodzina)
7.oo - + Władysława Felusia (od chrześniaka Grzegorza)
7.oo - + Władysławę Kajca (od syna Jana z żoną)
10.oo - + Leszka Siatkę (od Karoliny i Łukasza Lizak)
16.oo - + Władysława Orzechowskiego (od chrześnicy Janiny z rodzina)
18.oo - + Zofię Pracz w 2 rocznicę ++.

Czwartek – 7.03
7.oo - + Piotra Jałochę (od rodziny Kowal)
7.oo - + Czesława Rapacza (od rodziny Famułka)
18.oo - + Bogdana Brożka ( rezerwacja)

Piątek – 8.03
7.oo - + Stanisławę Surówka (od Józefa Drab z rodziną )
7.oo - + Jadwigę Pożycką (od Krystyny Jałocha)
7.oo - + Mieczysława Romanka (od kolegów z pracy córki)
18.oo - + Stanisława Guzika (od Genowefy Guzik)
18.oo - + Annę Brożek (od córki Magdaleny)

Sobota – 9.03
7.oo - + Bronisławę Job (od bratowej Stanisławy)
7.oo - + Janinę Stefańczyk (od rodziny Lenik)
7.oo - + Bogdana Łukasika (od teściów)
18.oo - + Leszka Tomanę
18.oo - + Jerzego Drożdża w 5 rocznicę ++ ()

1 Niedziela W. Postu – 10.03
8.oo - ++ Janinę Hrabia oraz Andrzeja i Józefa Majka ()
8.oo - ++ Tadeusza Luzara w 25 rocznicę ++ i Marię Luzar w 15 rocznicę ++ ( )
10.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Natalii w 18 rocznicę urodzin ()
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców ()
12.oo - ++ Michała i Marię Trela
16.oo - ++ Jerzego Krawczyka i jego rodziców: Helenę w 2 rocznicę ++ i Henryka (rezerwacja)