1. Piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego gromadzi nas przy stole Eucharystii. Tegoroczny Karnawał dobiega końca. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczęcie Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, które ma nas powoli wyciszyć i dopomóc wejść w atmosferę Wielkiego Postu. O godz. 13.oo wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do Mszy o godz. 16.oo. Dzisiaj zapraszam na czuwanie szczególnie parafian z Wrząsowic. O godz. 15.40 na zakończenie adoracji Nieszpory Eucharystyczne, a o godz. 16.oo Msza święta.

2. Kalendarz liturgiczny na najbliższy tydzień:
W poniedziałek i wtorek dalszy ciąg Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego. Czuwanie adoracyjne rozpocznie się o godz. 15.oo, a zakończy Mszą św. o godz. 18.oo. Szczegółowy program Nabożeństwa umieszczony jest na tablicy ogłoszeń. Na poniedziałek zapraszam parafian z Wróblowic, a na wtorek parafian z Kurdwanowa i Zbydniowic.
W poniedziałek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.
Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W tym dniu będziemy modlić się w intencji wszystkich chorych.
Najbliższa środa, 13 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu o godzinie 7.oo; 10.oo i 18.oo. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na potrzeby naszej archidiecezjalnej Caritas, która wspiera potrzebujących. Polecam ją ofiarności Parafian! Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Natomiast wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.
W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
w każdy piątek w naszym kościele z Chrystusem i Jego bolejącą Matką będziemy przemierzali Drogę Krzyżową:
- po Mszy o godz. 7.oo z dorosłymi, którzy dysponują czasem do południa;
- o godz. 16.oo z dziećmi,
- o godz. 17.30 z dorosłymi, po drodze krzyżowej Msza święta.
- o godz. 19.oo dla młodzieży, zapraszamy Gimnazjalistów

a w każdą niedzielę będziemy rozpamiętywać Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali o godzinie 15.15.
Gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na te nabożeństwa: dzieci, młodzież i dorosłych!
W czwartek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany specjalnie przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.
Od jutra Tydzień modlitw o trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. W naszej Archidiecezji od jutra rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej; trwa on do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

W tym Wielkim Poście nie będzie rekolekcji wielkopostnych ze względu na Misje Parafialne, które będziemy przeżywać od 21 do 28 kwietnia tuż przed nawiedzeniem obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II.
W tym tygodniu:
- Adoracja Najświętszego Sakramentu - w środę i czwartek od godziny 17.oo do 18.oo,
- Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy - we środę przed Mszą św. o godz. 17.45
- Nowenna do Przemienia Pańskiego - we czwartek przed Mszą św. o godz. 17.45
- Okazja do spowiedzi świętej codziennie przed Mszą świętą.

4. Zachęcam do lektury czasopism katolickich: Gościa Niedzielnego; Przewodnika Katolickiego; Źródła; Listu; Któż jak Bóg i Miłujcie się.

5. Bóg zapłać składam za ofiary złożone indywidualnie na potrzeby naszej parafii parafianom: z ul Cechowej za ofiarę 200zł; z ul. Podgórki za ofiarę 100 zł, za ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym.

Informacja dla młodzieży Gimnazjum z klas II.
Ze względu na Środę Popielcową, młodzież z II klasy Gimnazjum, zamiast spotkania w salce w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania zapraszamy na Mszę świętą w tym dniu. Prosimy, aby po Mszy św. potwierdzić obecność w zakrystii.

Intencje Mszalne na 5 Niedzielę Zwykłą
10.02.2013 – 17.02.2013

5 Niedziela Zwykła – 10.02

8.oo - ++ Ignacego Pietruszkę w 2 rocznicę ++ i jego rodziców
8.oo - w intencji chorych z naszej parafii
10.oo - ++ Janinę i Mieczysława Kurleto i ++ z rodziny
12.oo - w intencji parafian i ofiarodawców
12.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Adriana Wrony w 18 rocznicę urodzin
16.oo - za ++ wypominanych

Poniedziałek – 11.02

7.oo - ++ Jakuba i Apolonię Sukiennik
18.oo - + Józefę Waśniowską ( int od wnuczek z Konar)
18.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Julii Wilczyńskiej w rocznicę urodzin

Wtorek – 12.02

7.oo - + Marię Frasik ( int od Ewy Wójcik z rodziną)
18.oo - + Zbigniewa Jałochę ( int od sąsiadów z ul. Gilowej)
18.oo - + Ryszarda Wilczyńskiego w 1 rocznicę ++

Środa – 13.02 - Środa Popielcowa

7.oo - + Celinę Blańda ( int od babci Zosi))
10.oo - + Józefa
18.oo - + Marię Frasik ( int od rodziny Wójtowicz)
18.oo - + Krystynę Gawlik ( int od siostry Oli z rodziną)

Czwartek – 14.02

7.oo - + Zdzisława Kowalczyka w 7 rocznicę ++
18.oo - ++ Marię i Rudolfa Czekaj
18.oo - + Józefa Łukasika ( int od wujka Stanisława i kuzynki Teresy z rodziną)

Piątek – 15.02

7.oo - + Marię Frasik ( int od rodziny Michalik)
7.oo - + Zbigniewa Jałochę ( int od sąsiadów z ul. Gilowej)
18.oo - ++ Romanę, Ludwika i Jana Wrona

Sobota – 16.02

7.oo - + Krystynę Gawlik ( int od teściów z Podstolic)
18.oo - + Marię Frasik ( int od rodziny Cieślik)
18.oo - + Władysława Luzara w 15 rocznicę ++

1 Niedziela Wielkiego Postu – 17.02

8.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
8.oo - w intencji chorych z naszej parafii
10.oo - ++ Anielę i Stanisława Pabian i ich rodziców, Adama Pabiana oraz Stanisławę i Leona Kurleto
12.oo - + Edwarda Siwarskiego w 11 rocznicę ++
16.oo - + Marię Trójnak