1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Nabożeństwo Gorzkich Żali z rozważaniem pasyjnym o godz.15.15, a o godz. 16.oo Msza święta. Dziś także przypada 12 rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

2. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego. Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są Trzy Święte Dni Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, które będzie trwało w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a punktem kulminacyjnym będzie liturgia Wigilii paschalnej. Triduum Paschalne zakończymy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
W godzinach dopołudniowych będzie Msza św. krzyżma, którą celebruje biskup ze swymi kapłanami w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W czasie tej Mszy poświęcone będą oleje: krzyżma świętego, dla chorych i olej dla katechumenów.
W naszej wspólnocie parafialnej Mszę Wieczerzy Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.oo. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej Ciemnicą. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie do godziny 22.oo.

Wielki Piątek: Zgodnie z najdawniejsza tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii ku czci Męki Pańskiej.
Od godz. 8.oo rozpoczęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy nabożeństwem jutrzni – zapraszamy.
O godz. 15.oo - w godzinie śmierci Jezusa na Krzyżu nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zapraszamy dzieci.
O godz. 18.oo rozpoczniemy celebrację Liturgii Męki Pańskiej w czasie której w szczególny sposób uczcimy Krzyż Pana Jezusa. Po liturgii Męki Pańskiej Gorzkie Żale. Adoracja Pana Jezusa w Grobie, będzie trwała do godziny 24.oo.
O zaciągnięcie Straży Honorowej przy grobie Chrystusa zapraszam Strażaków tak z Wrząsowic jak i ze Zbydniowic. Do czuwania przy Grobie zapraszam wszystkich parafian.
O 22.oo będzie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
O 23.oo pierwszy dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego – zachęcamy także do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.
Przypominam że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, obowiązuje tych którzy ukończyli 18 rok – do 60 roku życia. Post ścisły oznacza, że tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Natomiast wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do liturgii Paschalnej.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W Wielką Sobotę Kościół także powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Mszy świętej.
Od 8.oo wystawienie Pana Jezusa w Grobie i Nabożeństwo Jutrzni. Adoracja będzie do godziny 19.45. Święcenie pokarmów o godz. 9.oo; 10.oo; 11.oo; 12.oo i 13.oo.
Liturgia Wigilii Paschalnej jest główną celebracją Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego jaką przeżywa Kościół, jest szczytem Triduum Paschalnego. Rozpoczniemy ją celebrować o godz. 20.oo. Zgromadzimy się przed kościołem. Ta uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia zgodnie z bardzo dawną tradycją jest czuwaniem na cześć Pana, upamiętnia świętą noc zmartwychwstania Pana Jezusa. Kościół czuwając oczekuje Pańskiego Zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia. Wigilia Paschalna to "święto wszystkich świąt". Oznajmia uroczyście zmartwychwstanie Chrystusa. Jak napisał Święty Jan Paweł II: noc paschalna powinna odzyskać swoją niepowtarzalną wagę w roku liturgicznym, do tego stopnia, by rzeczywiście stała się świętem wszystkich świąt”.
Wigilię paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy ze sobą świece, zaopatrzone w okapniki. Świece zapalimy w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.

W Niedzielę Zmartwychwstania - o godz. 7.oo procesja wokół kościoła.
Z Jezusem Zmartwychwstałym obecnym w Eucharystii przejdziemy trzy razy wokół kościoła zwiastując światu Jego zmartwychwstanie, a po jej zakończeniu rozpocznie się Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszam bardzo serdecznie Strażaków, Orkiestrę, Panie do niesienia feretronów i światła, Panów do niesienia baldachimu i chorągwi. Pozostałe Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą o 10.oo; 12.oo i 16.oo. O 15.3o uroczyste Nieszpory, którymi zakończymy Święte Triduum Paschalne.

W poniedziałek Wielkanocny Msze święte tak jak w niedzielę o 8.oo; 10.oo; 12.oo i 16.oo

Program Triduum Paschalnego umieszczony jest w gablocie ogłoszeń, a także na stronie internetowej naszej parafii.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.oo do 18.oo. Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy we środę o 17.4o;
Okazja do spowiedzi świętej: od poniedziałku do środy.
- rano przed Mszą świętą o godz.7.oo; - po południu - od 17.oo do 18.oo i po Mszy św. wieczornej - do 20.oo.

4. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek po Mszy św. wieczornej.

5. Zachęcam do lektury czasopism katolickich.

6. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone indywidualnie na potrzeby naszej parafii, oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym. Wolontariusze z naszej parafii organizujący pomoc dla rodzin z Ukrainy informują, że w tym tygodniu we wtorek w godzinach od 18.3o do 20.oo będzie zbiórka artykułów żywnościowych długoterminowych, także odżywek dla dzieci. Produkty zebrane zostaną dostarczona bezpośrednio na Ukrainę.

7. W ostatnim tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności - Wacława Wojciechowskiego z Wróblowic (66 lat). Polećmy go Bożemu Miłosierdziu . Dobry Jezu…..

8. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów, oraz opieki Maryi - Matki Bożej, św. Józefa oraz patronów.


Intencje Mszalne - od 3 do 10.04.2022

6 Niedziela Wielkiego Postu – 10.04.2022
8.oo - ++ Marię i Stanisława Pabian; Marię i Stanisława Boduch; Annę i Mariana Gadocha;
Marię i Franciszka Prorok; Halinę Sobesto oraz Marię Cholewa ()
10.oo - ++ Wiktorię i Antoniego Malikiewicz ()
12.oo - ++ Juliana Brożka w 50 rocznicę ++ i jego żonę Karolinę()
16.oo - ++ Józefę i Stanisława Dziedzic oraz Zygmunta Piątka w 9 rocznicę ++ ()

Poniedziałek – 11.04.22
7.oo - + Stefanię Gara (od syna Czesława)
7.oo - + Józefa Kamieńskiego (od żony z rodziną)
18.oo - ++ Bronisławę i Stanisława Bałę ()

Wtorek – 12.04.22
7.oo - + Adama Bartoszek (od rodziny Klich)
7.oo - + Genowefę Bobek (od syna i synowej)
18.oo - ++ Jana i Bronisławę Łukasik ()
18.oo - + Elżbietę Hyszko (od męża Józefa)

Środa – 13.04.22
7.oo - + Roberta Dziedzica (od rodziców)
7.oo - + Kordulę Bebej (od Emilii)
18.oo - ++ Janinę i Stefana Stefańczyk oraz Marię córkę i Michała wnuka ()
18.oo - + Lucynę Michałek (od mamy)

Czwartek Wielki – 14.04.22
18.oo - dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo i opiekę MB dla kapłanów()
18.oo - dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo i opiekę MB dla Kapłanów ()

Piątek Wielki – 15.04.22
w tym dniu Mszy się nie sprawuje

Sobota Wielka – 16.04.22
20.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Józefy i Stanisława Frasik w 45 rocznicę małżeństwa – rezerwacja ()
20.oo - + Mieczysławę Wrona (od Andrzeja i Agaty Mączeńskich)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 17.04.2022
7.3o - ++ Eugeniusza Joba i Włodzimierza Jałochę oraz Agatę i Szymona Proficz ()
7.3o - ++ Janinę i Zdzisława Guzik; synów: Stanisława i Andrzeja oraz Rozalię i Władysława Książek
10.oo - + Józefę Wandas (od syna Piotra z rodziną)
12.oo - ++ Annę i Bronisława Brożek w 24 rocznicę ++ ()
16.oo - ++ w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców ()

Poniedziałek Wielkanocny – 18.04.2022
8.oo - + Ks. Władysława Kajzera w 30 rocznicę ++ ()
10.oo - ++ Michała Szymskiego w 10 rocznicę ++ Józefę żonę oraz Katarzynę i Jana Orzechowskich
10.oo - + Benedykta Dębosza (od siostry Rozalii z rodziną)
12.oo - + Mariana Frasia (od córki Krystyny z mężem, dziećmi i wnukami)
16.oo - ++ Jana, Reginę i Jana Jałocha oraz Stefanię, Antoniego i Katarzynę Drab ()