1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Od dziś do środy będziemy przeżywać Rekolekcje Wielkopostne, które pomogą nam przygotować się do świętowania Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. Rekolekcjom przewodniczy ks. Mieszko Ćwiertnia, pracujący w archiwum naszej kurii w Krakowie.

Program rekolekcji jest następujący:
Dla dorosłych:
- w niedzielę na każdej Mszy św. o godz. 8.oo, 10.oo, 12.oo i 16.oo nauka rekolekcyjna, a o godz. 15.15 Gorzkie Żale z rozważaniem pasyjnym.
- w poniedziałek, wtorek i środę Msza św. z nauką rekolekcyjną codziennie o godz. 8.oo i 18.oo.

Dla uczniów szkoły podstawowej: spotkania rekolekcyjne będą w poniedziałek, wtorek i środę o ustalonych godzinach ze szkołą. Program wywieszony jest w gablotach.

2. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad naszą relacją do Boga. Starajmy się w miarę naszych możliwości aktywnie uczestniczyć w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego. Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są trzy Święte Dni Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Punktem kulminacyjnym będzie liturgia Wigilii paschalnej. Triduum Paschalne zakończymy Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W godzinach dopołudniowych będzie odprawiona jedynie Msza św. krzyżma, którą celebruje biskup ze swymi kapłanami w Sanktuarium Jana Pawła II. W czasie tej Mszy poświęcone będą oleje: krzyżma świętego, dla chorych i olej dla katechumenów. W naszej wspólnocie parafialnej Mszę Wieczerzy Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.oo. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej Ciemnicą. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie do godziny 22.oo.

Wielki Piątek: Zgodnie z najdawniejsza tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej.
Od godz. 8.oo rozpoczęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy nabożeństwem jutrzni – zapraszamy.
O godz. 15.oo - w godzinie śmierci Jezusa na Krzyżu nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zapraszamy dzieci.
O godz. 18.oo rozpoczniemy celebrację Liturgii Męki Pańskiej w czasie której w szczególny sposób uczcimy Krzyż Pana Jezusa. Po liturgii Męki Pańskiej Gorzkie Żale. Adoracja Pana Jezusa w Grobie będzie trwała do godziny 24.oo.
O zaciągnięcie Straży Honorowej przy grobie Chrystusa zapraszam Strażaków tak z Wrząsowic jak i ze Zbydniowic. Do czuwania przy Grobie zapraszam wszystkich parafian.
- o 22.oo będzie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
- o 23.oo pierwszy dzień nowenny do Miłosierdzia Bożego – zachęcamy także do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.
Przypominam że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, obowiązuje tych którzy ukończyli 18 rok – do 60 roku życia. Post ścisły oznacza, że tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Natomiast wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W tym dniu kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani. W Wielką Sobotę Kościół także powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Mszy świętej.

O godz. 8.oo wystawienie Pana Jezusa w Grobie i Nabożeństwo Jutrzni. Adoracja będzie do godziny 19.45. Święcenie pokarmów o godz. 9.oo; 10.oo; 11.oo; 12.oo i 13.oo.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest główną celebracją Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego jaką przeżywa Kościół, jest szczytem Triduum Paschalnego. Rozpoczniemy ją celebrować o godz. 20.oo. Zgromadzimy się przed kościołem. Ta uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia zgodnie z bardzo dawną tradycją jest czuwaniem na cześć Pana. Kościół czuwając oczekuje Pańskiego Zmartwychwstania. Wigilię paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy ze sobą świece, zaopatrzone w okapniki. Świece zapalimy w czasie odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.

W Niedzielę Zmartwychwstania - o godz. 7.oo procesja wokół kościoła zwiastująca Zmartwychwstanie Jezusa. Po zakończeniu procesji Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Na procesję zapraszam bardzo serdecznie Strażaków, Orkiestrę, Panie do niesienia feretronów i światła, Panów do niesienia baldachimu i chorągwi. Pozostałe Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą o 10.oo; 12.oo i 16.oo. O 15.3o uroczyste Nieszpory, którymi zakończymy Święte Triduum Paschalne.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze święte tak jak w niedziele o 8.oo; 10.oo; 12.oo i 16.oo

Program Triduum Paschalnego umieszczony jest w gablocie ogłoszeń, a także na stronie internetowej naszej parafii.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym tygodniu będzie w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.oo do 18.oo.

Okazja do spowiedzi świętej: od poniedziałku do środy.
- rano od godz.7.3o do czasu rozpoczęcia Mszy św. o godz.8.oo;
- po południu - od 17.oo do 18.oo.

4. Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko we wtorek po Mszy św. wieczornej.

5. Zachęcam do lektury czasopism katolickich.

6. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone na potrzeby naszej parafii indywidualnie i przez chorych przy okazji odwiedzin w pierwszą sobotę, oraz za te złożone na tacę w dniu dzisiejszym. W imieniu Zespołu parafialnego Caritas dziękuję wszystkim kupującym w kiosku i wszystkim ofiarodawcom. Dzięki Wam można było przygotować paczki świąteczne dla potrzebujących z naszej parafii.

7. W ostatnim tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności – Janinę Łukasik z Wróblowic (76 lat). Pogrzeb będzie w poniedziałek o godz.14.oo. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu . Dobry Jezu…..

8. Solenizantom i jubilatom życzymy głębokich przeżyć w nadchodzących dniach Wielkiego Tygodnia i wszelkich potrzebnych darów, oraz opieki Maryi - Matki Bożej, św. Józefa oraz patronów.Intencje Mszalne - od 2 do 9.04.2023

6 Niedziela Palmowa – 2.04.2023

8.oo - o zdrowie i błogosławieństwo dla członkiń róży Syrek i za ++ członkinie tej róży
10.oo - dziękczynna z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo dla Dominiki w 18 rocznicę urodzin
10.oo - ++ Annę i Jana Luzar
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
16.oo - + Mariana Gruszkę – pogrzebowa (koniec)

Poniedziałek – 3.04.23

8.oo - + Tadeusza Pociechę – pogrzebowa
8.oo - + Andrzeja Guzika - pogrzebowa
18.oo - + Stanisława Strózika
18.oo - + Wojciecha Motołę - pogrzebowa

Wtorek – 4.04.23

8.oo - + Leszka Gawędę - pogrzebowa
8.oo - + Annę Fraś – pogrzebowa
18.oo - + Danutę i Marka Kranc - pogrzebowa (koniec)
18.oo - + Cecylię Knapczyk – pogrzebowa

Środa – 5.04.23

8.oo - + Wacława Wojciechowskiego - pogrzebowa
10.oo - + Mariana Brożka – pogrzebowa
12.oo - + Józefę Brożek - pogrzebowa
18.oo - + Janusza Bobka - pogrzebowa

Czwartek – 6.04.23

18.oo - + Janinę Bruzda - pogrzebowa
18.oo - + Michała Żurka - pogrzebowa

Piątek – 7.04.23 - nie ma Mszy św.

Sobota – 8.04.23

20.oo - ++ Bronisława Brożka w 25 rocznicę ++ i Annę żonę
20.oo - + Bogdana Daniela - pogrzebowa

1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 9.04.2023

8.oo - ++ Eugeniusza Joba, Włodzimierza Jałochę; Szymona i Agatę Proficz oraz Władysława Proficza
8.oo - ++ Janinę i Zdzisława Guzik ich synów: Stanisława i Andrzeja oraz Rozalię i Władysława Książek
10.oo - ++ Barbarę i Ludwika Pindel
12.oo - w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
16.oo - + Rafała Kotasia – pogrzebowa

Poniedziałek Wielkanocny

8.oo - ++ Stefanię i Antoniego Drab, ich rodziców oraz Jana Jałochę i ++ z rodziny
10.oo - ++ Józefę i Michała Szymskich w 11 rocznicę ++; Ludwikę i Józefa Szymskich oraz Katarzynę i Jana Orzechowskich
12.oo - + w intencji wszystkich parafian i ofiarodawców
16.oo - + Wojciecha Chmielewskiego - pogrzebowa